כרטיס ביקור דיקמן

האם זה נכון שהבנקים מקשיחים עמדות?

–        כן. ויש לכך שתי סיבות: הראשונה: בעקבות מעצר של יועץ משכנתאות מירושלים החשוד בכך שזייף מסמכים שהצביעו על יכולת החזר גדולה יותר של הלווים וכו'. הסיבה השניה היא, השריפה שהיתה בשבוע שעבר ברמת בית שמש.

–        מה הקשר בין הסיפורים הללו לבנקים?

–        צריך להבין שהבנק אינו גמ"ח וולנטרי. הוא נותן הלוואות אך ורק כדי להרוויח, והרבה… אי לכך, הוא רוצה להעניק הלוואה לא פחות ממה שהלווים מעוניינים ללוות, כמאמר הפרה והעגל. אבל, הבנק נמצא תחת פיקוח מתמיד שהוא אינו מסכן את כספו. במקרה הראשון של יועץ המשכנתאות, התברר לבנק שהוא סיכן את כספו כשהלווה אותו ללווים שהכנסותיהם האמיתיות אינן מאפשרות להם לעמוד בתשלומים. במקרה השני מדובר היה בבנין שנבנו בו יחידות דיור בניגוד לחוק ו"על הדרך" אטמו את פתחי האוורור של הבנין, דבר שגרם להחרפת מצב הלכודים ולפציעתם. במקרה כזה, אם מדובר בדירה שאכן ממושכנת כבטוחה להלוואה, גם אם היא מבוטחת בביטוח מבנה כנדרש, יתקשו הדיירים להשתפות על ידי חברת הביטוח שתמצא פתח רחב דיו כדי להתחמק מהשיפוי, דבר שעלול לגרום נזק לבנק. הבנקים יכולים להיות "רדומים" ולעגל פינות במתן ההלוואות, עד שקורה משהו.. מי שזוכר, אחרי פרשת חפציבה, הייתה הקשחת תנאים חמורה בבנקים, שעד אז "חיפפו" – הקשחה שנשמרת עד היום.

–        במה זה יתבטא?

–        כבר בשבוע שעבר הודיעו חלק מהבנקים שהם לא יסתפקו באישור מהנדס על בניה חדשה, אלא יחייבו בשמאות מחודשת לאחר הבניה, כחלק מהפקת הלקחים, ועוד היד נטויה. 

שתפו את הכתבה:

הרשמו לקבלת עדכונים

נרשמים ומקבלים עדכוני חדשות אונליין בזמן אמת ישירות לאימייל שלכם! 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן