IMG-20170228-WA0016

סערה בביתר בעקבות פטירתו הטראגית של ר' משה בירנצוויג זצ"ל

ביום א' אירע אסון בעירנו ביתר עילית כאשר הרב משה בירנצוייג ז"ל נמצא ללא רוח חיים בבית כנסת, אנשים לא אחראים הפיצו על הנפטר שמועות שאינם מבוססות ובכך גרמו צער רב לנפטר ולמשפחה • במכתב שהופץ הבוקר קורא תושב בעיר לחשבון נפש • רב איחוד קהילות בני התורה בגבעה B בקריאה נרגשת

ביום א' אירע אסון בעירנו כאשר הרב משה בירנצוויג ז"ל נמצא ללא רוח חיים בבית כנסת, אנשים לא אחראים הפיצו על הנפטר שמועות שאינם מבוססות ובכך גרמו צער רב לנפטר ולמשפחה.

הבוקר (ד') פורסם מכתב אלמוני מאחד מתושבי העיר בו הוא מבקש את סליחת הנפטר על כך שלא עמדנו בנסיון ולא דנו את הנפטר לכף זכות "ובצער גדול יש לנו להתוודות בפני ה', ולהודות בפה שנכשלנו ולא עמדנו בניסיון. כולנו ממש נכשלנו באיסור הנורא של הוצאת שם רע על מתים שהוא חמור עד מאוד, ובכך גרמנו צער רב לאלמנה השבורה וליתומים הרכים".

וזאת לאחר שהתברר מפרטים רבים סביב האירוע כאשר אנשים שהגיעו ראשונים לזירה ומסמנים שניתן לראות (חור בקיר החדר) המוכיחים כי מדובר בטעות אנוש כמו"כ האברך הוסיף במכתבו כי "נתברר כבר ע"י המשטרה בראיות גמורות שאין בהם כלל פקפוק, שלא היה לו כל צד אשמה בזה."

אודות הנפטר

ר' משה נולד בשנת תש"מ להוריו ר' יעקב בירנצוויג ז"ל, עוד בהיותו צעיר לימים נפטר עליו אביו, ומאז גדל כיתום תוך שהוא הולך וגדל בתורה ותפילה ויראת שמים.

כבר בקטנותו ניכרו בו מידותיו הטובות וכל מוריו ומלמדיו מעידים כי ניכר עליו  שעתיד לצמוח לאילן מפואר, בהמשך למד בישיבת לצעירים אופקים של הרב שיק שליט"א, המשיך לישיבת "קול יעקב" בבית וגן שם דבק ברבותיו  הגר"י עדס שליט"א והגר"י דזימיטרובסקי שליט"א והיה לאחד הבחורים המצוינים בישיבה בהגיעו לפרקו נשא לאישה את גב' מרים לבית אונגר בתו של ר' מיכאל הי"ו מרבני וחשובי הקהילה התורנית בזכרון יעקב.

זכה להקים משפחה לתפארת עם 5 ילדים, וקבע מקום לתפילתו בבית הכנסת דקהילת "מנין אברכים" בביתר עילית.

במשך שנים למד בשקידה בכולל "דורשי ציון" בראשות הרב הגאון ר' אברהם צוויג שליט"א בביתר עילית, ונודע כאחד האברכים המצטיינים, השאיר אחריו כתבי חדו"ת רבים עליהם עמל ויגע רבות בלימודו.

הנפטר ז"ל הרבה לשנן ולחזור על תלמודו, והיה נודע בהקפדתו היתרה על כך, כאשר לא הניח מסכת שלמד בעבר ולא חזר ושינן אותה שוב ושוב בקביעות, תוך כדי שהוא מעודד אף אחרים לעשות כן.

חבריו וידידיו מספסל הלימודים וקהילת בני התורה אשר זכרו לא מש מהם מציינים רבות את היותו מלאך המכה על קודקודם ואומר להם "גדל" לחזור ולשנן, כשהראה לכך דוגמא אישית, וכן  את השתוקקותו העצומה לשמוע ולקבל מרבותיו שליט"א,

פרק נוסף הוא המידות הטובות בהם הצטיין תוך שהם מציינים את רוחב הלב בנתינה לזולת, ומאור פנים וסבלנות לכל אדם.

 

ההספדים

בלוויה רווית יגון וכאב בהשתתפות מאות מבני העיר ביתר עילית אברכי קהילת בני התורה וחשובי רבניה ליוו את הנפטר ז"ל למנוחות הספידוהו תמרורים רב קהילות בני התורה בביתר עילית ר' משה דוד אדלר שליט"א בציינו כי אנו נמצאים כעת בר"ח אדר אשר מרבין בו שמחה, ואין מספידים, אך טרגדיה נוראה נחתה על קהילתנו, ומחובתנו להזכיר את גדולת הנפטר ז"ל בבחינת והחי ייתן אל ליבו, ציין בדבריו את התמדתו הרבה ועמלו בתורה יומם ולילה.

כמו כן הספידו הרב יהושע עדס שליט"א מרבני ישיבת קול יעקב, שהנפטר היה קשור אליו מאוד וציין בדבריו את דרכו של הנפטר ז"ל בדקדוק ההלכה והתמדתו הגדולה בלימוד התורה ואת מסירותו הרבה לחינוך ילדיו, חינוך בדרכי נועם, כמו כן סיפר כי הנפטר ז"ל היה מתקשר אליו להתייעץ על דברים שבקדושה בכל שעה אפילו לאחרונה בעודו סועד את אימו שתחי' במיטת חוליה תוך שהוא מברר הלכות הנוגעות לכך, וטורח בכל מאודו במצוות כיבוד אם.

הותיר אחריו את אמו תחי' שהשם ישלח לה רפואה שלמה במהרה, ואת אשתו תחי', בנים ובנות כולם הולכים בדרך ה'.

רבני הקהילה בשיתוף קופת העיר בני ברק הקימו קרן (מספר קרן 5042) להיות לעזר לעזרת האלמנה ו-5 היתומים.

רב איחוד קהילות בני התורה בגבעה B הרה"ג ר' משה דוד אדלר שליט"א יצא במכתב שאותו אנחנו חושפים לראשונה ב"ביתר עילית אונליין" למען האלמנה והיתומים.

בנוסף לכתב "ביתר עילית אונליין" נודע כי ביום ראשון ז' אדר מתוכננת עצרת בבית הכנסת של קהילת "המתמידים" בהשתתפות רבני העיר.

ובלע המוות לנצח ומחה ה' דמעה מעל כל פנים אמן.


 

שתפו את הכתבה:

הרשמו לקבלת עדכונים

נרשמים ומקבלים עדכוני חדשות אונליין בזמן אמת ישירות לאימייל שלכם! 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן